PUSŤTE SE DO PODNIKÁNÍ, RECYKLUJTE VLNU

PUSŤTE SE DO PODNIKÁNÍ, RECYKLUJTE VLNU

O čem je mé podnikání, které je nyní na prodej? Je tu rozhovor o projektu na recyklaci vlny a kašmíru, s Kamilou Boudovou, která je známá pro svoji práci v udržitelné módě. Má někdo zájem???

Nedávno nás oslovila Sandra, podnikavá mladá žena, která s čistými úmysly zpracovat hodnoty, které nám vyložené leží u nohou, začala podnikat. Po celé Evropě  vykupuje především vlnu a kašmír (výčesky, odřezky, zbytky příze, ...) z textilních firem, které by jinak vyhodily nebo skončily na skládce. Tento materiál pak posílá do Itálie, kde z nich upředou nové příze, ze kterých se pak dělají nové svetry, kabáty, obleky, atp.  
Líbí se vám tahle idea a říkáte si, že byste něco takového také mohli dělat? Super! Sandru totiž volá nové životní poslání a na své textilní byznys baby už nemá čas a ráda by ho předala do rukou zapálené mladé podnikavé ženy (či muže), která by ho vedla s láskou k planetě i ziskům. 

Sandro, jak dlouho v tomto byznyse podnikáš? 
V tomto oboru jsem byla třetím rokem a dva roky z toho jsem podnikala na sebe s projektem Let's Recycle Wool.

Má firma zaměstnance? 
Externě, ale zato každý den jsem spolupracovala s dvěma ženami na mateřské dovolené, které tvořily databázi textilních i secondhandových firem po celém světě pracující právě s vlnou nebo kašmírem a dalším kolegou, který s těmito firmami komunikoval a domlouval spolupráci. Já jsem udržovala vztahy se stávajícími klienty, komunikovala s italskými kolegy a zařizovala dopravu.

Jaká je jeho finanční situace? 
Hodnota start-upu je ve výši investice a jeho potenciálu. To znamená, že jsem v prvních měsících sjednala spolupráce, které vyšly, ověřila jsem si, že to celé funguje a po vyplacených provizích jsem se soustředila jen na budování celého projektu. Proto i ti tři kolegové. Tato práce se dá totiž nyní s přehledem zvládat v jednom člověku.

Takže v jaké fázi se firma nachází?
Před sklizní! Stačí jen kontaktovat textilní firmy dle vytvořených databází, kolik textilního odpadu mají, nechat si zaslat vzorky a domluvit se s Italy, zda materiál koupí k recyklaci, sjednat dopravu a vyfakturovat provize.

Proč zrovna v této fázi v projektu nepokračuješ?
Tuto otázku jsem si pokládala dlouho, a proto celý projekt již několik měsíců jen stojí. Mám jej v "záloze" zbytečně, právě kvůli tomu, že se nachází v této fázi. Ta nejnáročnější práce jak časově, tak i finančně, je udělána a teď už opravdu stačí jen sklidit. Oslovila jsem Tě protože jsem si uvědomila, že tímto start-upem se může realizovat někdo jiný, komu bude přinášet radost i peníze.
Já jsem své FLOW našla jinde a to doslova v Pure Life Flow a připravovaném Enjoy Natural Flow :)

Kde firma sídlí? Je možné ji přesídlit nebo tomu něco brání? 
Tuto práci je možné dělat opravdu odkudkoli, klidně i ze zahraničí a právě v tom vidím další výhodu. Stačí jen notebook, telefon a internet :)

Jak firmy reagují na tuto službu?
Různě a v 99% pozitivně. Jsou rády a vděčné, že od nich někdo odkoupí to, co by vyhodili nebo jim jen zbytečně zabíralo místo ve skladech. Nejnadšenější, z vlastní zkušenosti, jsou firmy ze Skandinávie. Bohužel tam končí některý textilní odpad velmi neekologicky a o to víc mají o tuto službu zájem. Zatímco roky jsou v tomto procesu zaběhlé země jako je Anglie, Německo a spolupráce si vybírají.

Co za zkušenosti a znalosti potřebuje budoucí majitel? 
Angličtina. Je potřeba se anglicky domluvit s textilními firmami i s italskými kolegy. Jinak vše, co se týká materiálů se dá vysvětlit během hodinky, navíc mám vše sepsané a detaily se vždy stejně ladí s Italy, kteří vás rádi provedou náležitostmi materiálů, které potřebují.

Vzhledem k tomu, že se aktuálně věnuješ ženám v businesse byla bys ochotná strávit s budoucí majitelkou trochu času a zasvětit jí? 
To je samozřejmostí, počítám s tím a těším se na to!

Kolik času vedení firmy zabírá? Dá se u toho intenzivněji dělat maminku třeba? 
To je čistě na tom, jak kdo chce. Podkud by maminka dokázala dobře práci zorganizovat, věřím, že to lze. Jde i o možnou spolupráci dvou žen. Jedna může dělat administrativní část a druhá tu flexibilnější. (Ještě bych ráda, aby zaznělo, že je dobré v případě spolupráce s novou firmou se osobně potkat tam, kde firma sídlí a podívat se nejen na materiál, ale i jak fungují. Náklady jsou po domluvě placené ze strany Itálie.)

Dostala jsi už nějaké nabídky na odkoupení start-upu?
Pár jich bylo, ale potenciál recyklace, který projekt má, by se nevyužil.
Nejlákavější je pro zájemce dělat práci odkudkoli, komunikovat v angličtíně, možnost cestovat a dostávat provize v eurech, ale recyklace, a tím pádem i smysl celého projektu, v těchto nabídkách chyběl.
Proto se těším na zájemkyně/ce, které pochopí a uchopí přesah projektu, tedy RECYKLOVÁNÍ a službu nejen přírodě.